Powered by:Proticaret
N11 API Ürün Yükleme : www.sontoptanci.com
n11 Ürün Yükleme

Api nedir? Xml den farkı nedir? Neden api entegrasyon kullanılmalıdır?


Api kolay bir ifadeyle internet siteleri arası haberleşme manasına da gelen son teknoloji bir yapıdır.Teknoloji ortamında kronolojik sırlamada firmalar önce Excel sonra Xml daha sonrasında API kullanımına başlamışlardır.Yazılım alt yapısı olan her firmanın Api servisleri ile bağlantı kurarak işlemlerini hızlandırma günümüz teknolojisine uyum sağlaması şart olmuştur. Bizler de sadece üyelere özel www.sontoptanci.com sitesi olarak Api entegrasyon sistemimizi aktif ettik kullanıma açtık artık herkes kolaylıkla n11.com a api ile ürün yükleyip satış yapsın diye...
Bu uygulama www.sontoptanci.com adlı internet sitemizdeki ürünlerimizin tamamını kolaylıkla şu anda n11.com a yüklemenizi sağlayan ve bizim sitemizde değişen tüm stokları ve fiyatları güncelleyebileceğiniz bir uygulamadır. Firmamıza özel olarak hazırladığımız bu uygulama ile artık tek tek xml yükleme/bekleme/güncelleme derdinden kurtuluyorsunuz. Api servisleri sayesinde bizim sitemizdeki tüm veriler doğru bir şekilde uygulamamızı kullandığınızda n11.com ile haberleşerek tek tuşla tüm yükleme/güncelleme işlemlerini gerçekleştirebiliyorsunuz.


www.sontoptanci.com ile www.n11.com api entegrasyonumuzun tüm testleri tamamlanmış olup artık sizlerin hizmetine sunmaktan gurur duyuyoruz.

Lütfen aşağıdaki yönergeleri takip ederek işlemlerinizi gerçekleştiriniz.

www.sontoptanci.com dan n11.com a ürün nasıl yüklenir?


    :::1.Aşama ::: www.sontoptanci.com a özel teslimat şablonunu n11.com a nasıl yüklenir?


Öncelikle 
https://so.n11.com/ adresinden n11 hesabınıza giriş yapıyorsunuz. Ürün yönetimi altındaki Toplu Ürün Yönetimi ne tıklayarak teslimat şablonu oluşturma işlemine başlamanız gerekmektedir.
Teslimat şablonu eklemek için işaretli tıklayın bölümüne tıklıyorsunuz. Alttaki ekran karşınıza çıkarsa kargo kampanyasından faydalanmıyorsunuz demektir kargo kampanyasından faydalanmak için sözleşmeyi okudum onaylıyorum butonuna tıklamanız gerekmektedir.
Onay butonunu kullandıktan sonra ekranınız alttaki gibi olacaktır.


Yeni şablon ekleme butonuna tıklamanız gerekmektedir. Kargo şablonu ekranınızda alttaki gibi bir ekran karşınıza gelecektir. 
www.sontoptanci.com sitemize özel olarak STAlıcı adlı kargo şablonunu alıcı öder kargo gönderimleri için eklemeniz gerekmektedir. Depo adresi kısmına da Oruç Reis mah. Giyimkent Sitesi 19. sok. NO: 110A 34000 Esenler İstanbul Türkiye adresini girerseniz kargonuzun bizden çıktığı ve bize geri iade edilmesi gerektiği belli olur. Bu 2 aşama ÇOK ÖNEMLİ dir. Şayet buraya farklı bir adres gelirse veya bizim ürünlere farklı bir kargo şablonu kullanırsanız iadeleriniz o farklı şablondaki adrese yönlenecektir. Kargo çıkışlarınız da oradan yapılıyor gibi görünecektir.
Yukarıda sizlere ALICI ÖDER olan STAlıcı  adlı kargo şablonunu yüklemeyi anlattım şimdi aşağıda SATICI ÖDER olan STSatıcı adlı kargo şablonunu eklemeyi göstereceğim. Satıcı öder şablonunu da yine yeni şablon ekleme butonuna basarak aynı yukarıdaki STAlıcı adlı şablonu oluşturduğumuz gibi oluşturmalısınız. Aşağıda işaretlemeniz gereken yerleri biz sizin yerinize işaretledik siz de bu şekilde doldurabilirsiniz. Burada farklı olarak doldurabileceğiniz alanlar bizim kare içerisine almadığımız alanlardır firmamız MNG KARGO // YURT İÇİ KARGO // SÜRAT KARGO // ARAS KARGO // PTT KARGO vs. tüm kargo firmaları ile çalışmaktadır. İstediğiniz herhangi bir kargo seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir. Yalnızca siteden sipariş geçerken alıcı öder ve n11 öder yazan kargo şablonlarının siparişlerinde kesinlikle bizim sitedeki siparişinize kargo ücreti ödemenize gerek yoktur. Yalnızca mağaza öder yazan kargo şablonlarında sitemizde DROPSHİPPİNG SATICI ÖDER işaretleyerek kargo ücreti ödemeniz gerekmektedir.
Şablonları eklediğinizde aşağıdaki gibi teslimat şablonlarının ekranınızda görünmesi gerekmektedir.
    :::2.Aşama:::
www.sontoptanci.com ile N11 API entegrasyonu nasıl yapılır?


Öncelikle 
https://so.n11.com/ adresinden n11 hesabınıza giriş yapıyorsunuz.
Hesabım bölümünden API hesapları bölümüne tıklıyorsunuz karşınıza gelen ekranda aşağıdaki gibi bir buton karşınıza çıkacaktır.
Yeni Hesap oluştur butonunu kullanarak API anahtar ve şifrenizi oluşturuyorsunuz. Bu butona tıkladıktan sonra API anahtar ve şifreniz n11.com tarafından e-mail adresinize gönderilecektir. E-mail adresinizdeki API anahtar ve API şifrenizi kaydediniz. Daha sonra
www.sontoptanci.com sitesine üye girişi yapıyorsunuz.

http://www.sontoptanci.com/store/usern11settings.aspx

Yukarıdaki linki kullanarak sol menüden N11 Yönetimi ==> N11 Ayarları sekmesine tıklıyorsunuz. Aşağıdaki gibi bir sayfa karşınıza çıkacaktır. Yukarıda bahsettiğimiz mailinize gelen N11 Api anahtarınızı ve şifrenizi N11 AppKey: ve AppSecret: bölümüne girmeniz gerekmektedir. Böylelikle n11 api servisini kullanarak n11 dükkanınızın sontoptanci.com sitesi ile haberleşmesini sağlamak üzere ilk adımı atıyorsunuz.
Aşağıdaki gibi N11 AppKey ve AppSecret bilgilerinizi doldurup kaydet butonuna bastıktan sonra anahtar ve şifreniz kaydedilmektedir. N11 hesabınızdan bu Api anahtarlarınızı silmediğiniz sürece burada kayıtlı olarak kalacaktır. N11 hesabınızdan da bu Api anahtar ve şifrenizi silmediğiniz sürece api entegrasyonunuz sıkıntısız çalışacaktır.Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi N11 ürünleri aktar linkine tıklıyorsunuz.
Linke tıkladıktan sonra Aşağıdaki resimde görünen ekran karşınıza gelecektir. Burada sizin n11 deki kayıtlı tüm Teslimat Şablonlarınız Şablon Adı alanına gelecektir. UYARI: şablon yükleyiniz şeklinde uyarı alıyorsanız n11 ürünleri aktar bölümüne tıkladığınızda api key ve api secret bilgilerinizi yanlış girmiş olabilirsiniz tekrar kontrol edip tekrar girmelisiniz!!!
‘Aktarılacak N11 Kategoriler:’ alanından tüm kategorileri aktar seçeneğiniz işaretli olduğunda tüm kategorideki ürünleriniz n11 deki birebir eşleşmiş kategorilere aktarılacaktır.

‘Fiyata Eklenecek Yüzde :’ 30 50 70 90 seçeneklerinden birisini tercihinize göre seçiyorsunuz.

‘Kargo Hazırlanma Süresi’ bilgisini 1 olarak girebilirsiniz firmamızdaki ürün hazırlanma süresi 1 gündür kargolarınız aynı gün kargo firmasına teslim edilmektedir en kötü ihtimalle ertesi iş günü kargolarınız kargo firmasına teslim edilmektedir. 1 gün olarak hazırlanma süresini işaretlerseniz siparişlerinizde gözle görülür bir artış olduğunu göreceksiniz.

‘Şablon Adı :’ Alıcı öder olarak ürünlerinizi n11 e aktarmak istiyorsanız n11 deki sizin hesabınızda kayıtlı olup sitedeki bu ekrana gelen STAlıcı adlı şablon adını işaretlemeniz gerekmektedir. STAlıcı adlı şablonu eklediğinizde 30 50 70 90 hangi seçeneği seçerseniz seçin bizden giden ürün fiyatı üzerine bu sistem 30 u seçtiğinizde %30 kar 50 yi seçtiğinizde %50 kar 70 i seçtiğinizde %70 kar 90 ı seçtiğinizde %90 kar koyacaktır. Direk bizden alış fiyatınız üzerine bu kar marjını koyarak n11.com sitesindeki sizin dükkanınızda ürünleri satışa açar bu sistem. STSatıcı adlı şablon seçip ürün yüklemesi yaptığınızda ise yine aynı kar marjları ile ürünler yüklenir ama ekstra 5 tl kargo bedeli eklenerek satışa sunulur.

Yani %30 kar ile ürün yüklemesi yaptığınızı düşünelim 10 tl ye sattığınız bir ürün STAlıcı da 13 tl ye satılacaktır STSatıcı olarak ürün eklediğinizde ise 18 tl ye satılacaktır. Sistemde ekleme yaparken küsüratlar eklenebilir 50 krş gibi rakamlar ekstra eklenebilir bu n11 komisyonu ile ilgili eklenen bir tutardır.

‘*Tüm Ürün Alt Başlık :’ burada kendinize özel bir alt başlık ifadesini yazıyla yazabiliyorsunuz yazdığınız alt başlık STAlıcı şablonu ile ürün yüklerken farklı olsun örneğin Uygun Fiyat Hızlı Kargo vs. STSatıcı ile ürün yüklerken farklı olsun örneğin Ücretsiz Aynı Gün Kargo vs. gibi unutmayın n11 kuralları gereği alt başlık ve ürün başlıkları tamamen büyük harfler ile yazıldığında n11.com sitesinde yayınlarınız kaldırılır bu noktayı kesinlikle atlamadan alt başlık oluşturun!!!

Resimde koyu renkli olarak görünen N11 Aktar butonuna bastığınızda tüm ürünlerin aktarım işlemi başlamıştır diye uyarı alacaksınız ve sol alt köşede tüm ürünler sayaçla sayarak n11 dükkanınıza yüklenecektir. Hatalı veren ürünler olacaktır onlar bizim ekranlarımızda görünmektedir hatalı ürünler hızlı bir şekilde düzenlenmektedir her geçen gün aktarılan ürün sayısı hızlıca artmaktadır. Satmak istemediğiniz ürünleri n11.com dükkanınızdan sildiğinizde ürünleri aktar bölümünü tekrardan kullandığınızda ürünler tekrar listelenmeyecektir.

Bir kez ürünleri aktar bölümünden n11.com dükkanınıza ürünleri aktardığınızda tekrar ürünleri aktar demenize gerek yoktur günün herhangi bir bölümünde Fiyat Güncelle ve Stok Güncelle kısımlarını kullanarak fiyat ve stok güncellemesi yapmanız yeterlidir.
Fiyatları güncelle butonundan ürünlerinizin fiyatlarını tekrardan değiştirebilirsiniz. Buradaki önemli nokta STAlıcı adlı şablonu seçtiğinizde alıcı öder olarak gönderdiğiniz ürünlerin fiyatları güncellenecektir STSatıcı olarak şablon seçimi yaptığınızda ise satıcı öder olarak gönderdiğiniz ürünlerin fiyatları güncellenecektir. İstediğiniz kar marjını buradan seçtiğinizde ürünlerin fiyatları eski fiyatlarında kalmayacak ve değişecektir.
Stokları güncelle butonunu kullandığınızda da aşağıdaki ekran karşınıza gelecektir. Burada önemli olan şablon seçiminizi doğru yapmanızdır. Şablon seçiminizi doğru yaparsanız kolaylıkla n11 deki dükkanınızdaki tüm ürünlerin stokları otomatik olarak güncellenecektir.Böylelikle tüm işlemleri tamamlamış oluyorsunuz. Bu aşamadan sonra yapmanız gereken her gün tek tek n11.com a girip xml güncellerken dakikalarca beklemeyeceksiniz, sadece siteye üye girişi yapıp stok güncelle bölümünden stoklarınızı güncellemeniz gerekiyor , fiyatların güncelle butonundan da fiyatları güncelleme işlemini yine aynı hızda kolaylıkla yapabileceksiniz kaldı ki fiyatlarımız çok hızlı değişkenlik göstermemektedir. Sürekli fiyat güncelle butonunu kullanarak fiyat güncellemesi yapmanıza gereksinim bulunmamaktadır. En çok yapmanız gereken stok güncelleme işlemidir bunu her gün muhakkak minimum 2 kez yapmanız sizin siparişlerinizin iptal olmaması açısından iyi olacaktır. Unutmayın mağaza puanınızın yükselmesini sağlayan en önemli şey sipariş iptal etmemektir. Sipariş iptali mağaza puanınızı n11.com sitesinde çok düşürür. Siparişlerinizi çok hızlı çıkartırsanız n11.com sitesinde mağaza puanınız çok hızlı yükselir. Bir de müşterilerinize hızlı yanıt vermek bu da çok önemlidir. Bu nedenle fiyat/stok güncelle özellikle sitemizdeki stok güncelle bölümünü kullanmanız şiddetle tavsiye edilir.
Merak ettiğiniz tüm sorularınız için bizimle iletişim kurabilir [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz 7/24 iletişim desteği sayesinde arkadaşlarımız sizinle en kısa süre içerisinde iletişime geçecekler yardımcı olacaklar ve n11.com sitesinde ürünlerin açılışlarını da yapacaklardır.